Centrum Integracji Społecznej w Kłomnicach powstało od 1 styczniu 2016 r .na mocy Uchwały Nr 75.XIV.2015 Rady Gminy Kłomnice z dnia 29.10.2015 r. jako odpowiedź na trudną sytuację życiową mieszkańców gminy Kłomnice. W związku z trudnościami ze znalezieniem pracy na lokalnym rynku, wiele osób z różnych przyczyn zaczęło doświadczać wykluczenia z życia społecznego i zawodowego. Jedną z form pomocy kierowanej do tej grupy osób jest realizacja Indywidualnego Programu Zatrudnienia Socjalnego (IPZS) w ramach ustawy o zatrudnieniu socjalnym. Pomoc obejmuje szereg różnego rodzaju szkoleń i możliwość udziału w warsztatach świadczących różne usługi. Uczestnicy IPZS nie tylko mogą zarabiać pieniądze na swoje utrzymanie, ale uczą się solidnej pracy, systematyczności i obowiązkowości. Bardzo ważny dla nich jest odbiór ich pracy przez innych. Stanowi to bowiem czynnik motywujący. Dlatego tak duże znaczenie ma dla nich zainteresowanie świadczonymi przez nich usługami, gdyż ich wysiłek i praca nabierają szczególnej wartości – kapitału dla dalszego życia. Centrum Integracji Społecznej w Kłomnicach jest podmiotem ekonomii społecznej niwelującym skutki wykluczenia społecznego, który pomaga osobom .
W ramach Centrum Integracji Społecznej w Kłomnicach funkcjonują następujące warsztaty w których oferujemy dla mieszkańców gminy następujące usługi:
- Warsztat remontowo – budowlany: wykonuje prace malarsko-wykończeniowe oraz drobne budowlane, posiada własny sprzęt i narzędzia. Jest również w stanie przeprowadzać drobne prace budowlane nie wymagające użycia ciężkiego sprzętu i nadzoru budowlanego między innymi malowanie ścian, gipsowanie, układanie paneli i glazury, drobne prace hydrauliczne, cyklinowanie lakierowanie podłóg.
- Warsztat gospodarczo – porządkowy:
– sprzątanie terenów zielonych: porządkowanie powierzchni przy użyciu własnego sprzętu, poprzez zbieranie i usuwanie śmieci, nadzór nad targowiskiem wiejskim. - Warsztat usług opiekuńczych: opiekunki podczas dowozu dzieci niepełnosprawnych do szkół, pomoc opiekunek w przedszkolach i szkołach, pomoc kuchenna w placówkach oświatowych.
- Warsztat konserwacji zieleni i małej architektury: wykonuje prace związane z utrzymaniem porządku terenów zielonych – koszenie trawników, grabienie, plewienie, zamiatanie, podlewanie roślin, przycinanie krzewów, karczowanie.
- Warsztat komunalny: wykonuje prace porządkowe obiektów użyteczności publicznej na terenie Gminy, sprzątanie ciągów komunikacyjnych – chodników, parkingów, przystanków, miejsc rekreacyjnych, placów zabaw itp., w okresie zimowym odśnieżanie.
- Warsztat pocztowo-doręczycielski: wykonuje usługi w zakresie dostarczania korespondencji z Urzędy Gminy, GOPS, roznoszenie ulotek, harmonogramów.
- Warsztat utrzymania czystości: wykonuje prace porządkowe, sprzątanie mieszkań prywatnych i biur, mycie okien i podłóg, pranie dywanów i tapicerki, wycieranie kurzu, zmywanie, prasowanie.
Przewóz i Opieka nad przewozem osób niepełnosprawnych w ramach Porozumienia z ZEAS.